Upcoming Pickle Events

Pickle Events will be involved with the following events. We look forward to seeing you!

Please note that although we always try to be correct, we cannot guarantee the veracity of the following information. Please contact the races using the information provided if you have any questions.

Date Race Location/Contact Time
 
Thu
12/19
Fergus Fall Nordic Ski Invite Fergus Falls, MN — Spidahl Ski Gaard 1:30 PM

5 kilometer ski

Josh Scharnberg
Sat
12/28
Brainerd Nordic Ski Invite Brainerd, MN — Brainerd Northland Arboretum 10:30 AM

11 kilometer ski
5.5 kilometer ski
3.5 kilometer ski

Chris Hanson
Thu
01/09
PBJ Nordic Ski Meet Collegeville, MN — St. Johns University Campus 2:00 PM

5 kilometer ski
3 kilometer ski

Bob Ellenbecker
Sat
01/18
Frozen 5K Run

Register online

Spicer, MN — Zorbaz on the Lake 9:00 AM

5 kilometer run/walk

Dan Hubbard
320-894-5882
Thu
01/23
Flyer Nordic Ski Invite Little Falls, MN — Camp Ripley 10:00 AM

5 kilometer ski

Mattia Hendrickson
Sun
01/26
Marine O'Brien Nordic Ski Race Marine on St. Croix, MN — William O'Brien State Park 10:00 AM

25 kilometer ski
12.5 kilometer ski
6 kilometer ski
2 kilometer ski
.5 kilometer ski
100 meter ski

Christian Brekke
Sun
01/26
Langlauf at Saint John's - Nordic Ski Race Collegeville, MN — Saint John's University 12:30 PM

25 Skate kilometer ski
9 Skate kilometer ski
16 Classic kilometer ski
7 Classic kilometer ski

Saint John's Outdoor University
320-363-3163
Tue
01/28
Central Lakes Conference Championship Nordic Ski Meet Alexandria, MN — Alexandria 1:30 PM

5 kilometer ski

Alex AD
Sat
02/01
Climb the Clinic Rochester, MN — Gonda Building Mayo Clinic 8:00 AM

1 kilometer run/walk

Richard Silbert
Sat
02/01
Regional Junior High Nordic Ski Championship Brainerd, MN — Forestview Middle School 10:00 AM

4 kilometer ski

Chris Hanson
Tue
02/04
Section 8AA Nordic Ski Meet Detroit Lakes, MN — Maplelag 10:30 AM

5 kilometer ski

Dan Josephson
Sat
02/15
Frozen Feat Grand Forks, ND — Grand Forks Central HS 9:00 AM

10 kilometer run/walk
5 kilometer run/walk
Lovebirds 10K kilometer run/walk
Lovebirds 5K kilometer run/walk

Robyn Bancroft
Sat
03/14
St. Patrick's Day Red Beard Run

Register online

Willmar, MN — The Oaks at Eagle Creek 9:00 AM

7 kilometer run
3.5 kilometer run/walk

Dan Hubbard
320-894-5882
Sat
04/11
Firehouse 5K Run/Walk

Register online

Onalaska, WI — Fire Dept. 415 Main Street 8:00 AM

5 kilometer run/walk

Cory Taylor
608-781-9546
Sat
04/18
Don't Worry Be Hoppy 5K & Kids Run Waconia, MN — 255 Main Street West Waconia, MN 55372 10:00 AM

5K kilometer run/walk
Kids 1/4 mile run/walk

Doug Krohn
952-797-6412
Fri
04/24
Earth Day 5K/1K

Register online

St. Cloud, MN — St. Cloud Convention Center 6:00 PM

1 kilometer run/walk
5 kilometer run/walk

Evin Haukos
Sat
04/25
Earth Day Run

Register online

St. Cloud, MN — St. Cloud Convention Center 8:30 AM

13.1 mile run

Evin Haukos
Sat
04/25
Bread & Jam Dash Fergus Falls, MN — Hillcrest Lutheran Academy 9:00 AM

5 kilometer run/walk

Kate Haus
Sat
05/02
Lake Minnewaska Warmup Glenwood, MN — Lakeside Ballroom 8:00 AM

10 kilometer run
5 kilometer run/walk

Pat Douvier
Sun
05/03
Eau Claire Marathon Eau Claire, WI — Eau Claire 7:30 AM

26.2 mile run
13.1 mile run
26.2 relay mile run
3.1 mile run

Emily Uelmen
Fri
05/08
Cat Scratch Fever 5K Run / Walk

Register online

New London, MN — NLS Middle School 6:30 PM

5 kilometer run/walk

Dan Hubbard
320-894-5882
Sat
05/09
Lake Wobegon Trail Marathon Holdingford, MN — Holdingford High School 7:00 AM

26.2 mile run

George Bienusa
Sat
05/09
Tinman Triathlon Morris, MN — University of Minnesota, Morris, Regional Fitness Center 9:00 AM

1100 yard swim
19 mile bike
10 kilometer run

450 yard swim
12 mile bike
5 kilometer run

Anita Nelson
Sat
05/09
Flater's Triple-R-Triathlon Holcombe, WI — Flater's Resort 12:00 PM

3 mile run
15 mile bike
6 mile canoe

Stacy Stephens
Sun
05/10
Mileka's Run Silver Lake, MN — Silver Lake City Park 10:30 AM

1 mile run/walk
5 kilometer run/walk

JOANNA HALL
Sat
05/16
Uff-Da Trail Run Woodville, WI — Woodville, Wisconsin 8:00 AM

13.1 mile run
5 kilometer run/walk

Dennis Russett
Sat
05/23
Memorial Day/Law Day 5 K Willmar, MN — Robbin Island Hwy 71 North 9:00 AM

5 kilometer run/walk

Dean Madsen
320-222-9622
Sat
06/06
Booster Shot

Register online

Baldwin , WI — Mill Pond Park 7:00 AM

5 kilometer run/walk

Kerri Stiller
Sat
06/06
Lake Region Run Fergus Falls, MN — Community Arena 7:30 AM

13.1 mile run
5 kilometer run/walk
1 mile run/walk

Karoline Gustafson
218-736-8451
Sun
06/07
Eau Claire Triathlon Eau Claire, WI — Halfmoon Park 8:00 AM

500 meter swim
18 mile bike
5 kilometer run

Rachael Olson
Sun
06/07
Buffalo Triathlon Buffalo, MN — Buffalo Lake 9:00 AM

.25 mile swim
12 mile bike
3 mile run

.9 mile swim
24 mile bike
10 kilometer run

Bill Corcoran
Fri
06/12
Sanford Kids Tri For Health Jackson, MN — JCC High School 6:00 PM

15 meter swim
1 mile bike
1/4 mile run

25 meter swim
2 mile bike
1/2 mile run

50 meter swim
3 mile bike
1 mile run

100 meter swim
5 mile bike
2 mile run

Jeff Johnson
Sat
06/13
Running to a Sweet Beet

Register online

Renville, MN — Renville Community Center 8:00 AM

5 kilometer run/walk

Liza Fagen
Sat
06/13
Sanford Adult Tri For Health Jackson, MN — JCC High School 9:00 AM

150 yard swim
9 mile bike
2 mile run

300 yard swim
12 mile bike
3.1 mile run

Jeff Johnson
Sat
06/13
Running Wild Trail Run Pelican Rapids, MN — Maplewood State Park 9:00 AM

7 kilometer run
1 mile run/walk
Kids 200 yard run

Mary Ellen Tungseth
218-736-6050
Sun
06/14
Cuyuna Off-Road Triathlon Ironton, MN — Cuyuna Country State Rec Area - Mahnomen Unit 8:00 AM

2.0 mile canoe
8.0 mile bike
3.0 mile run

Amber Moon
Thu
06/18
Hillsboro Run

Register online

Hillsboro, ND — Woodland Park 7:00 PM

5 kilometer run/walk

Mia Kozojed
Sat
06/20
Lake Minnetonka Triathlon Excelsior, MN — Excelsior Commons park, Excelsior Bay 7:30 AM

3 mile run
15 mile bike
1/2 mile swim

Kendra Minser
Sat
06/20
Freedom Days 5K Run/Walk Becker, MN — Becker Communtiy Center 7:30 AM

5K kilometer run/walk

Dhani Adler
Sat
06/20
Ky’s 3.1 Run

Register online

Chaseburg, WI — Chaseburg Ball Park, 402 Depot St 9:00 AM

5 kilometer run/walk

Dave Maxwell
608-632-0661
Mon
06/22
Foley Fun Days 5K Run/Walk

Register online

Foley, MN — Dewey Street Downtown Foley 6:00 PM

5 kilometer run/walk

Sara Tiahrt
Sat
06/27
Lakes Area Endurance Races

Register online

Alexandria, MN — Alexandria Area YMCA 7:00 AM

13.1 mile run
5 kilometer run/walk

Gerry Hoelscher
Sat
06/27
Rock the Riverfront Charity Classic Eau Claire, WI — RCU Corporate Center, Phoenix Park, Eau Claire 8:00 AM

10 kilometer run/walk
2 mile run/walk
Kids' 1/2 mile run/walk
Kids' 1/4 mile run/walk

Amanda Farnham
715-833-8246
Sat
06/27
Graniteman- Clearwater Triathlon Clearwater, MN — Warner Lake Park 8:00 AM

.46 mile swim
15 mile bike
5 kilometer run

.9 mile swim
28.66 mile bike
6.2 mile run

Bill Corcoran
Sat
06/27
Foot Lake 4

Register online

Willmar, MN — Rice Hospital 8:00 AM

4 mile run/walk

Allison Johnson
Sat
06/27
Tanner's Team Walk/Run Sauk Rapids, MN — Bob Cross Park 8:30 AM

5 kilometer run/walk
1 kilometer run/walk

John Fuls
320-654-9235
Sat
06/27
Perham Triathlon Perham, MN — Paul Miller Park, Perham, MN 8:30 AM

1/3 mile swim
12 mile bike
4 mile run

Abby Wallin
218-316-2267
Sun
06/28
Granite City Days 5K St. Cloud, MN — Lake George 8:00 AM

5 kilometer run/walk

Alicia Jelliff
320-255-7201
Sat
07/04
Waddle Like a Duck Run Walker, MN — Walker City Park / Beach 8:00 AM

10 kilometer run
5 kilometer run/walk
13.1 mile run

Mitch Loomis
Sat
07/04
FireCracker Footrace Park Rapids, MN — Heartland Park 9:00 AM

5 kilometer run/walk

Andrew Lachowitzer
Sat
07/04
Grandpa's Run for the Walleye

Register online

Crosslake, MN — 14126 Dagget Pine Road 9:00 AM

5 kilometer run/walk
10 kilometer run

Dave Fischer
Sat
07/04
Marine 4th of July Running Race and Walk Marine on Saint Croix, MN — 14020 195th St N, Marine on St Croix, MN 55047 9:10 AM

4 mile run
2 mile run/walk

Christian Brekke
Sun
07/05
Green Lake Road Race

Register online

Spicer, MN — Zorbaz 7:00 AM

12 mile run

Dan Hubbard
320-894-5882
Sat
07/11
River Falls Days Race River Falls, WI — 215 W Maple St 7:30 AM

10 kilometer run
2 mile run/walk

Marissa Bazey
715-425-2533
Sat
07/11
Henning Festival Polzine Run/Walk Henning, MN — Henning Fairgrounds - Jensen and Balmoral 8:00 AM

5 kilometer run/walk
1 mile run

Nikki Lohse
218-367-2735
Sat
07/11
St. Urho Run

Register online

Menahga, MN — Baseball/Football Field 9:00 AM

5 kilometer run/walk
10 kilometer run

Wayne Isaacson
Sat
07/18
River Lake Days 5k Richmond, MN — River Lakes Civic Arena 8:00 AM

5 kilometer run
10 kilometer run
1 kilometer run

Lisa Steil
Sat
07/18
Sinclair Lewis Days 5k & Kids 1 Mile Run

Register online

Sauk Centre, MN — Sinclair Lewis Park 8:00 AM

5 kilometer run/walk
1 mile run/walk

Stacie Michels - Sauk Centre Chamber
320-352-5201
Sun
07/19
Buzz Ryan Triathlon

Register online

Duluth, MN — Island Lake 9:00 AM

500 yard swim
10 mile bike
2.5 mile run

250 yard swim
5 mile bike
1.25 mile run

Matt Evans
715-834-4279
Wed
07/22
Just Us for Justice Run/Walk Eau Claire, WI — Carson Park, Pine Pavilion 6:00 PM

5 mile run/walk
2 mile run/walk
1/2 mile run/walk

Carrie Swartz
Fri
07/24
Pebble Lake Youth Triathlon Fergus Falls, MN — Pebble Lake Beach 6:00 PM

100 yard swim
3 mile bike
1 mile run

Natalie Knutson
Sat
07/25
Aberdeen Family YMCA Bull Run

Register online

Aberdeen , SD — Aberdeen Family YMCA 7:00 AM

13.1 mile run
10 kilometer run
5 kilometer run

Terrill Meier
605-225-4910
Sat
07/25
Glenwood Rotary 10K and 5K Run/Walk and Glenwood State Bank Magic Mile Glenwood, MN — Glenwood City Park 8:00 AM

10 kilometer run
5 kilometer run/walk
1 mile run/walk

Heather Kolhagen
Sat
07/25
Pillsbury Push 10K/5K Kerkhoven, MN — Pillsbury Park 8:00 AM

5 kilometer run/walk
10 kilometer run

Terri Barrett
320-424-1827
Sat
07/25
Hoot Lake Triathlon Fergus Falls, MN — Hoot Lake Access/Godel Park 8:00 AM

1/4 mile swim
15.7 mile bike
3.3 mile run

Dennis Lipp
1-218-739-4489
Sat
08/01
Jared Anez Memorial Run

Register online

Willmar, MN — Lakeland Elementary 8:00 AM

5 kilometer run/walk

Mary LaRue
320-894-5998
Sat
08/01
Graniteman - Big Lake Triathlon Big Lake, MN — Lakeside Park 9:00 AM

1/3 mile swim
15 mile bike
3.1 mile run

.9 mile swim
24.6 mile bike
6.2 mile run

Bill Corcoran
Sun
08/02
Brewhouse Triathlon

Register online

Duluth, MN — Island Lake 8:30 AM

820 yard swim
12.4 mile bike
3.1 mile run

1640 yard swim
24.8 mile bike
6.2 mile run

Matt Evans
715-834-4279
Sun
08/02
Root Beer Kids Triathlon

Register online

Duluth, MN — Island Lake 1:30 PM

50 yard swim
1.5 mile bike
1/4 mile run

100 yard swim
2.5 mile bike
1/2 mile run

200 yard swim
5 mile bike
1 mile run

Matt Evans
715-834-4279
Sat
08/08
Northwoods Triathlon Nevis, MN — Lake Belle Taine 8:00 AM

14 mile bike
.25 mile swim
5 kilometer run

David and Nancy Lewis
Sat
08/08
Green Lake Kids Triathlon

Register online

Spicer, MN — Saulsbury Beach 9:00 AM

75 yard swim
1 mile bike
.5 mile run

100 yard swim
2 mile bike
.5 mile run

150 yard swim
3 mile bike
1 mile run

Dan Hubbard
Sun
08/09
Green Lake Triathlon

Register online

Spicer, MN — Green Lake 8:00 AM

13 mile bike
1/4 mile swim
3 mile run

3/4 mile swim
22 mile bike
6 mile run

Dan Hubbard
320-894-5882
Sat
08/15
YoungLife Triathlon Detroit Lakes, MN — Detroit Lakes City Park 8:00 AM

1.5 kilometer swim
40 kilometer bike
10 kilometer run

500 meter swim
20 kilometer bike
5 kilometer run

Race Director
218-532-2662
Sat
08/22
Rollin' on the River Inline Marathon Grand Forks, ND — Choice Fitness 7:00 AM

26.2 mile skate
13.1 mile skate
1 mile skate

Amy Enget
Sat
08/22
Hawk Creek Run Around Raymond 5k

Register online

Raymond, MN — Maccray East Elementary School 8:00 AM

1 mile run/walk
5 kilometer run/walk

Kevin Hauser
320-967-4774
Sat
08/22
Kiwanis Kids Triathlon Baxter, MN — Whipple Beach 4:00 PM

50 yard swim
4 mile bike
2 mile run

25 yard swim
2 mile bike
1 mile run

Mike Dillon
Sun
08/23
Lakes Country Triathlon Baxter, MN — Whipple Beach 8:30 AM

1/4 mile swim
13.6 mile bike
3.2 mile run

Dan Fundingsland
218-829-8791
Sat
08/29
West Fargo XC Invite Moorhead, MN — MB Johnson Park 10:00 AM

5 kilometer run
4 kilometer run
3 kilometer run

Jay DeCann
Sat
09/05
Hopkins Royal Triathlon Hopkins, MN — Shady Oak Beach 8:00 AM

750 yard swim
13 mile bike
5 kilometer run

100 yard swim
4.5 mile bike
1.75 mile run

Doobie Kurus
952-938-8202
Sat
09/05
Win Buckshot Run for Special Olympics Wisconsin Eau Claire, WI — Carson Park 9:00 AM

5 mile run/walk
2 mile run/walk

Mai Xiong
715-833-0833
Thu
09/10
Gerry Smith Invitational Cross Country Meet Montgomery, MN — Montgomery Golf Course 4:20 PM

5 kilometer run
5 kilometer run
2.5 kilometer run

Chad Johnson
Thu
09/10
Detroit Lakes XC Invite Detroit Lakes, MN — Detroit Country Club 4:30 PM

3.2 kilometer run
5 kilometer run

William Kvebak
Tue
09/15
Norwood Young America Lions Invitational CC Meet Norwood, MN — Baylor Park 4:00 PM

1600 meter run
5 kilometer run

Mark Lagergren
Sat
09/19
Bismarck Marathon Bismarck, ND — Cottonwood Park 7:30 AM

26.2 mile run
13.1 mile run
10 kilometer run/walk
5 kilometer run/walk

Dustin Erhardt
Sat
09/19
Nickle Dickle Run Waconia, MN — Bayview Elementary School 8:00 AM

5 kilometer run/walk
10 kilometer run

Tiffany Nelson
952-442-0615
Sat
09/19
Thumbs Up 5K & 10K Run, Walk, Bike, Blade Event Elk River, MN — Orono Park 18599 Gary St, Elk River, MN 55330 10:00 AM

5 kilometer bike
10 kilometer bike
10 kilometer run
5 kilometer run

Katie Shatusky
763-772-5912
Sat
09/26
Matt Kjelland Memorial 5K Walk-Run

Register online

Alexandria, MN — City Park 10:00 AM

5K mile run/walk
1 mile walk

Mike Kjelland
320-808-3130
Thu
10/01
John Hermes Invite Fergus Falls, MN — Pebble Lake Golf Course 4:00 PM

2 mile run
5 kilometer run

Niki Welde
Sat
10/03
Brain Together for a Cure Rochester, MN — Rochester Community & Technical College Fieldhouse 9:00 AM

5 kilometer run/walk

Shelly Kuhlmann
Sat
10/03
Kickapoo Reserve Dam Challenge La Farge, WI — Kickapoo Valley Reserve 9:00 AM

7 mile canoe
14 mile bike
3 mile run

Erica Cronk
608-625-2960
Sat
10/03
SCSU Homecoming Run

Register online

St.Cloud, MN — Herb Brooks National Hockey Center Plaza 10:00 AM

5 kilometer run/walk

Chris Haukos
Sat
10/03
Grand Forks XC Invite Grand Forks, ND — Lincoln Drive Park 4:00 PM

3 kilometer run
5 kilometer run

Mark Rerick
Fri
10/09
Bemidji Blue Ox Run Bemidji, MN — Sanford Convention Center 5:00 PM

1/2 kilometer run/walk
1 kilometer run/walk
5 kilometer run/walk
10 kilometer run/walk

Angie Clark
Sat
10/10
Willow River Trail Challenge Hudson, WI — Willow River State Park 8:45 AM

21.1 kilometer run
10.6 kilometer run
6.6 kilometer run
3 kilometer walk
Kids Obstacle mile run/walk

WRTC
715-255-0483
Sat
10/10
Bemidji Blue Ox Marathon Bemidji, MN — Sanford Convention Center 9:00 AM

13.1 mile run
26 kilometer run
26.2 mile run

Angie Clark
Sat
10/24
Promise 5K

Register online

Willmar, MN — 1550 Highway 71 NE, Willmar, MN 56201 10:00 AM

5 kilometer run/walk
1 kilometer run/walk

Jenna Clements
Thu
11/26
Turkey Leg 5K

Register online

Willmar, MN — YMCA 8:00 AM

5 kilometer run

Dan Hubbard
320-894-5882

To sign up for our email newsletter of upcoming events, please visit our mailing list sign-up form.

Other Area Events

The following events are not affiliated with Pickle Events in any way. Although we always try to be correct, we cannot guarantee the veracity of the following information. Please contact the races using the information provided if you have any questions.

Date Race Location/Contact Time
 
Sat
12/14
5K Run & Walk for Kids' Growth Los Angeles, CA — Griffith Park-Pettigrew 4730 Crystal Springs Drive Los Angeles, CA 90027 7:00 AM

3 mile run/walk

Human Growth Foundation
1-800-451-6434

If you are a race director and you would like your event listed on our site, please visit our free event submission form.